Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Τομέα και 12 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας ανά εβδομάδα.

book3

Τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

1. Ανατομία - Φυσιολογία
2. Πρώτες βοήθειες
3. Υγεία και διατροφή
4. Διαπροσωπικές σχέσεις
5. Εργασιακό περιβάλλον τομέα
6. Αγγλικά τομέα
7. Ειδικό μάθημα A 5(Θ+Ε)
8. Ειδικό μάθημα Β 5(Θ+Ε)
  Θ: Θεωρία Ε: Εργαστήριο

Ειδικά Μαθήματα  Ώρες
1. Μικροβιολογία Ι 1Θ+4Ε
2. Νοσηλευτική Ι 1Θ+4Ε
3. Δημιουργική απασχόληση στην προσχολική ηλικία Ι 1Θ+4Ε
4. Σύγχρονη Αισθητική Ι 1Θ+4Ε
5. Εισαγωγή στη Φυσικοπεραπεία Ι 1Θ+4Ε
6. Βασικές αρχές Κομμωτικής Ι
7. Οδοντοτεχνία Ι 1Θ+4Ε
8. Φαρμακευτική τεχνολογία Ι 1Θ+4Ε
9. Ακτινοτεχνολογία Ι 1Θ+4Ε

Τα μαθήματα Γενικής Παιδείας που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

8. Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1

Μετά την αποφόιτηση τους από την Β' τάξη, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας επιλέγουν την ειδικότητα που επιθυμούν να σπουδάσουν στην Γ' τάξη.  Οι ειδικότητες του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας που λειτουργούν στο σχολείο μας είναι οι παρακάτω:

• Βοηθός Νοσηλευτή
  • Βοηθός Ιατρικών - Βιολογιών Εργαστηρίων
  • Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων
  • Βοηθός Φυσικοθεραπευτή
  • Κομμωτικής Τέχνης
  • Αισθητικής Τέχνης

Είσαι μαθητής; Γιατί να διαλέξεις να σπουδάσεις στον Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας;

Οι επιστήμες υγείας με τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν καθημερινά σημειώνουν ραγδαία ανάπτυξη και χρειάζονται τα κατάλληλα άτομα με τις απαραίτητες ειδικότητες. Η ζήτηση επαγγελματιών υγείας αυξάνεται συνεχώς και καθιστούν τα επαγγέλματα υγείας ως αυτά με την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην αγορά εργασίας.

Πρόκειται για απαιτητικά επαγγέλματα που προϋποθέτουν τη διάθεση προσφοράς προς το συνάνθρωπο.

Οι γνώσεις και  οι δεξιότητες που θα αποκτήσεις με τη φοίτησή σου στον Τομέα Υγείας Πρόνοιας Ευεξίας στα πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια που διαθέτει το 1ο ΕΚ Κιλκίς είναι αυτές που σου χρειάζονται για να εργαστείς ως επαγγελματίας υγείας και να ασκήσεις με επιτυχία την ειδικότητα που θα επιλέξεις.

Επιπλέον μετά την αποφοίτησή σου και μέσω του θεσμού της μαθητείας μπορείς να αποκτήσεις πρακτική εμπειρία εργαζόμενος σε επιχειρήσεις του κλάδου της υγείας αλλά και να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε αντίστοιχα τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κατόπιν συμμετοχής σου στις πανελλήνιες εξετάσεις.