endosxoliki2024 3

Την Πέμπτη 17 Μαΐου 2024  πραγματοποιήθηκε στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Κιλκίς  επιμορφωτική εκδήλωση στα πλαίσια της αξιολόγησης της σχολικής μονάδας  για τον  άξονα "Σχέσεις σχολείου-οικογένειας"  με θέμα:

"Ενίσχυση  Επικοινωνίας Σχολείου-Οικογένειας"

με τη συμβολή των  εκπαιδευτικών Γεωργούλη Δημήτρη (ΠΕ 04.01), Γιαννούλα Σταματίας (ΠΕ 87.01.50), Χαριζάνη Ελένης (ΠΕ 04.04 ) και της ψυχολόγου Ντόντση Αικατερίνης (ΠΕ 23).

Σκοπός της συγκεκριμένης δράσης αποτέλεσε η ενίσχυση της γονεϊκής εμπλοκής στο σχολικό πλαίσιο. Πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για τις συνέπειες της γονεϊκής εμπλοκής στο σχολείο όσον αφορά την  κοινωνική, συναισθηματική και γνωστική ανάπτυξη των παιδιών. Παρουσιάστηκαν τρόποι και πρακτικές ενίσχυσης  της γονεϊκής  εμπλοκής και της συνεργασίας γονέων και εκπαιδευτικών. Ακολούθησε παρουσίαση των αποτελεσμάτων έρευνας για τις απόψεις, πρακτικές και προτάσεις γονέων και εκπαιδευτικών του σχολείου σχετικά με τη συνεργασία οικογένειας – σχολείου και εκτενής ανταλλαγή απόψεων. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μια βιωματική δράση στοχευμένη στην ενεργητική ακρόαση ως αποτελεσματικού εργαλείου για την εδραίωση κλίματος εμπιστοσύνης και κατανόησης.